burger-icon
Україна, Вінницька область, м. Хмільник, вул. Курортна, 12
УКР
Лікування
Види лікуванняarrow
Завантажити прайс-лист

Сколіоз

Сколіоз

Сколіоз - захворювання хребта, яке характеризується стійким викривленням хребта у фронтальній площині. На відміну від викривлень, що відбулися в сагітальній площині (лордоз, кіфоз), сколіоз завжди носить патологічний характер. Залежно від наявних анатомічних особливостей, сколіози поділяють на структурні (складні) і неструктурні (прості). Найчастіше захворювання прогресує в дитячому віці (5-15 років) - в період активного росту організму. Найбільш схильні до захворювання дівчатка.

Неструктурні сколіози

Цей тип захворювання формується після народження. В цьому випадку деформації хребта не супроводжуються грубими анатомічними змінами окремих хребців і хребта в цілому. Фіксована ротація хребта не відзначається, що дозволяє класифікувати викривлення цього типу як функціональний сколіоз. Неструктурний сколіоз відзначається при порушенні постави, вкороченні однієї ноги, рефлекторних відхиленнях хребта, у випадках запалення тканин, прилеглих до хребта. Різке бічне викривленням хребта супроводжується больовим синдромом або істерією. У більшості випадків після усунення причини деформації форма хребта приймає нормальне положення.

Структурні сколіози

Цей тип сколіозу може бути як вродженим, так і набутим. Помітна стійка деформація хребта в цьому випадку може свідчити про наявність одного із симптомів нейрофіброматозу, сирінгомієлії, синдрому Марфана, хвороби Фрідрейха, гомоцистонурії, мукополісахаридоза, остеохондродісплазіі, перенесених нейроінфекцій та ін. В окремих випадках бічне викривлення хребта може розглядатися як основний симптом сколіотичної хвороби.

Розрізняють такі форми і причини розвитку сколіозу:

  • вроджений сколіоз розвивається в зв'язку з відхиленням від норми на етапі внутрішньоутробного розвитку плода;
  • придбаний сколіоз розвивається внаслідок перенесеного рахіту;
  • посттравматичний сколіоз розвивається внаслідок перенесеної травми хребта, як правило, в поперекової області;
  • паралітичний сколіоз розвивається на тлі прогресуючого поліомієліту;
  • рефлекторно-больовий сколіоз виникає як наслідок рефлекторного напруження м'язів;
  • професійний сколіоз розвивається внаслідок вимушеної і систематичної фіксації неправильного положення хребта в процесі роботи.

Симптоматика

Симптоми, супутні сколіозу, найчастіше прямо залежать від ступеня викривлення хребта. На початкових стадіях сколіозу явні симптоми захворювання, що приносять дискомфорт, найчастіше відсутні. Визначення захворювання часто виявляється можливим тільки на планових шкільних оглядах. З розвитком захворювання і прогресуванням викривлення хребта починають проявляти себе і супутні симптоми, які проявляються:

  • больовими відчуттями в спині, що посилюються навіть після нетривалої ходьби;
  • порушенням нормальної фізіологічної форми спини та грудної клітини, посилюється асиметрія плечей і лопаток;
  • в порушеннях нормального положення внутрішніх органів, що з часом призводить і до порушень їх здорового повноцінного функціонування, при цьому можливі больові відчуття в області серцевого м'яза, задишка, періодичні болі за грудиною.

Оцінка тяжкості захворювання

Для оцінки ступеня викривлення хребта використовується три показника: стабільність викривлення, його величина в градусах і вираженість торсії хребців (поворот хребця навколо вертикальної осі хребта). Відповідно до класифікації Чакліна, сколіоз поділяють на 4 ступені:

  • I ступінь - кут викривлення щодо хребетної осі до 10 °;
  • II ступінь - кут викривлення щодо хребетної осі до 25 °;
  • III ступінь - кут викривлення щодо хребетної осі до 40 °;
  • IV ступінь - кут викривлення щодо хребетної осі понад 40 °.

Візуальна діагностика пацієнта

Обстеження пацієнта починають із загального огляду. До уваги береться:

  • постава – часта сутулість;
  • положення голови, симетрія тулуба, рівень положення надпліччя, характер лінії талії;
  • форма грудної клітки і розташування пупка;
  • у дівчаток - симетрію розвитку і положення молочних залоз.

Слід звернути увагу також на правильність взаємного розташування клубових кісток, можливу наявність укороченою або деформованої нижньої кінцівки. При огляді зі спини звертають увагу на положення лопаток, присутність симптоматики лордозу або кіфозу в грудному відділі, наявність / відсутність реберного горба і розташування міжсідничної складки. При огляді збоку особливу увагу приділяють оцінці кіфозу.

Профілактичні заходи

Самі простий спосіб позбутися від сколіозу і його наслідків - не допустити його виникнення і розвитку. З цією метою, починаючи зі шкільного віку, слід ретельно стежити за дотриманням правильної постави, як при ходьбі, так і при сидінні за робочим столом. Зміцнити м'язи спини і розвинути «звичку» до правильної постави допоможе виконання спеціального комплексу профілактичної гімнастики і корегуючий корсет.

Лікування сколіозу в санаторії Березовий Гай

Лікування сколіозу в умовах нашого санаторно-лікувального комплексу починається з точної постановки діагнозу. Виходячи з даних всебічного обстеження призначається індивідуальний лікувальний комплекс, що дозволяє за час перебування в санаторії кардинально поліпшити стан пацієнта. Наш санаторій має всі технічні та професійні можливості для проведення комплексного і ефективного лікування сколіозу, люмбалгії, ішіасу і інших патологій опорно-рухового апарату.

Error