Лікування уражень плечового сплетіння (плексита) в санаторії
Плексит
Плексит плечового сплетіння - пошкодження нервового сплетіння, яке утворене передніми гілками спинномозкових нервів. Характерна особливість плекситів - трофічні, рухові і чутливі розлади. Саме плечове сплетіння, в силу його близькості до рухомих структур плечового поясу, до пошкодженнь. При цьому визначення точної локалізації пошкодження, в зв'язку зі складною будовою плечового сплетіння, буває вкрай важко.
Плечове нервове сплетіння, що має досить великі розміри, включає до свого складу перший грудної спинальний нерв і передні гілки чотирьох нижніх шийних нервів. Займаючи досить велику область від нижньої частини пахвинної западини до хребетного стовпа, плечове сплетіння розташоване також знизу і зверху ключиці. При цьому розташування і спрямованість нервових волокон цієї ділянки багаторазово змінюється.
Плечовий плексит приносить своєму власникові масу неприємностей, і, за відсутності кваліфікованої медичної допомоги, нерідко приводить людину до інвалідності. Причому мова йде не просто про втрату працездатності, а й цілковитій нездатності виконувати звичні побутові завдання. Пов'язано це з особливістю патології, що призводить до ураження саме «ведучої» руки, тобто у правшів - правою, у лівшів - лівої. Втрачаючи функцію провідної руки, людина вельми важко переучується на управління іншою рукою, витрачаючи при цьому чимало сил, нервів і часу. Крім маси незручностей, з якими доводиться миритися щодня, людина відчуває сильний біль, що супроводжує запалення плечових нервів.
Своєї максимальної інтенсивності больовий синдром досягає в нічний час. Різкий біль відчувається при здійсненні навіть мінімальних рухів, включаючи спроби підняття руки вгору або заведенні за спину. Спостерігається помітне зниження дрібної моторики, що виливається в проблеми при утриманні в руці невеликих предметів, відкриванні дверей ключем, застібанні гудзиків і т. д. В особливо запущених випадках зростає ймовірність повної втрати чутливості, прогресування м'язової атрофії, паралічів і парезів.
Причини, що призводять до плекситу
Причиною виникнення та прогресування плекситу досить багато. Серед найбільш поширених можна відзначити наступні:
- здавлювання плечових нервів, що виникло при тривалому перебуванні в дискомфортному положенні (лежачі хворі, період глибокого сну, незручне становище в процесі виконання робіт);
- травми шийних корінців і / або плечового сплетення внаслідок перелому ключиці, розтягнення зв'язок, вивиху плечового суглоба;
- мікротравма плечового сплетення, сформована протягом тривалого тимчасового інтервалу (робота, яка пов'язана з тривалим впливом на вібрації, використання милиць);
- грудний або шийний остеохондроз, досить часто провокують розвиток радикулоплекситу;
- ряд захворювань, які пов'язані з порушенням обмінних процесів (включаючи подагру, діабет і ін.);
- наслідки родової травми;
- контузії, забиті місця, вогнепальні й ножові поранення плечового суглобу, в область надпліччя і шиї;
- захворювання лімфатичних вузлів;
- реберно-ключичний синдром (пухлина або аневризма підключичної артерії);
- внаслідок переохолодження;
- внаслідок розвитку інфекційних захворювань, включаючи вірусні інфекції (цитомегаловірус і герпес).
Симптоми плекситу
Плескит проявляє себе в паралічі та атрофії дрібних м'язів кисті і, частково, м'язів-згиначів пальців і кисті. Больові відчуття проявляються в області сплетіння і з внутрішньої сторони нижньої частини кисті. Нижня внутрішня частина руки при цьому втрачає чутливість. У ряді випадків з цього ж боку спостерігається птоз (розлад рухів повік), міоз (звуження зіниці), енофтальм (поглиблення очного яблука). У разі прояву таких симптомів можна говорити про великий ступінь імовірності вірусного інфікування.
Біль при плекситі носить ломлячий, що стріляючий, сверлечий або ниючий характер. У хворої руці, особливо в її нижній частині, можуть проявитися симптоми парестезії. У разі інфекційно-токсичного плекситу може проявитися втрата або часткове ослаблення рефлексів і розлад чутливості.
Судиноруховій і трофічні порушення проявляються ціанозом, лискучою шкірою, набряком кисті, підвищеною пітливістю, ослабленим пульсом променевої артерії, змінами нігтів.
Больові відчуття, що нагадують брахіалгію, найчастіше є наслідком початку інфекційно-токсичного процесу, який захоплює оточуючі тканини і поширюється на плечове і шийне сплетіння.
Об'єктивну діагностику плекситу можна провести, використовуючи дані спеціальних досліджень:
- електронейроміографія;
- рентгенологічного дослідження;
- ультразвукової діагностики;
- магніторезонансної та комп'ютерної томографії;
- інших спеціальних методів.
Лікування захворювання
Лікування плекситу передбачає комплексний підхід і проводиться тільки після установки точного діагнозу і визначення причин, що викликали захворювання. Мета лікування - усунення симптомів захворювання і причини його виникнення. Першою сходинкою в лікуванні плекситу стає медикаментозна терапія, що передбачає застосування сучасних високоефективних препаратів. У їх числі можуть бути анальгетики, препарати протизапальної групи, препарати, що відновлюють нервову провідність, що поліпшують кровообіг, трофіку, вітаміни групи В1 і В12.
З урахуванням причини та стадії захворювання і при необхідності можуть бути призначені фізіотерапевтичні процедури:
- кріо- і лазеротерапія;
- рефлексотерапія (різні види);
- електрофорез;
- масаж;
- озокерит;
- комплекси лікувальної фізкультури;
- комплекси бальнеологічної терапії та гірудотерапії;
- інші ефективні лікувальні процедури.
При наявності пухлин, шийних ребер, аневризми, травматичного плекситу доцільним може виявитися хірургічне втручання. Звертаємо вашу увагу, що при наявності плекситу фізичне перенапруження, переохолодження, робота з токсично активними речовинами хворому протипоказані.
В якості профілактичних заходів можуть бути рекомендовані заняття лікувальною гімнастикою і загартовування. Разом з тим, ніякі профілактичні заходи не повинні протиставлятися повноцінному лікуванню плекситів, спондильозу, ішіасу і інших захворювань опорно-рухового апарату в спеціалізованому медичному центрі.