Лікування ішіасу в санаторії
Ішіас
Ішіас - одне з тих захворювань, з якими ми найчастіше не поспішаємо відправитися на прийом до невропатолога. Чи варто надавати цьому значення - міркуємо ми, - якщо напади змушують страждати від болю не частіше ніж два-три рази на рік? Так виникає небезпечна помилка, що жити з цим можна довго і щасливо. Проте, з часом хвороба прогресує, повністю підпорядковуючи собі хворого з усіма витікаючими з цього наслідками.
Ішіас (грец. «Ishia» - стільці) - не що інше, як запалення найдовшого нерва нашого організму - сідничного. Інші назву захворювання - попереково-крижовий радикуліт і невралгія сідничного нерва. Розвиток ішіасу супроводжується ураженням корінців попереково-крижового відділу спинного мозку.
Як правило, запалення сідничного нерва супроводжується больовими відчуттями, що йдуть від нижнього відділу попереку вниз вздовж задньої частини стегна. Тобто біль відчувається по всій довжині нерва, що бере свій початок в нижній частині спини, де розташовані нервові корінці поперекового відділу спинного мозку, далі проходить через сідничний область і вздовж нервових закінчень нижньої кінцівки.
Причини захворювання
Одна з поширених причин ішіасу - грижа міжхребцевого диска, яка здавлює нерв. Причиною ішіасу може стати і банальне переохолодження.
У загальному випадку причин, що призводять до запалення сідничного нерва, досить багато. У їх числі можна назвати наступні:
- зміна форми хребців, що супроводжується травмуванням нервових закінчень;
- травми (включаючи родові);
- систематичне подразнення нерва розташованими поруч м'язами, кістками, пухлинами;
- внутрішні кровотечі;
- інфекції (включаючи перенесені - грип, ревматизм, туберкульоз);
- запори;
- артрит;
- діабет;
- гінекологічні захворювання.
Серед рідкісних, але мають місце причин захворювання слід згадати: абсцес, тромб, пухлина, хвороба Лайма, фіброміалгию, інфекції в тазової порожнини, синдром Рейтера.
На деяких основних причинах захворювання зупинимося докладніше:
- Грижа міжхребцевого диска. В цьому випадку ішіас виникає і прогресує в зв'язку зі здавленням або обмеженням нервового корінця деформованим грижею міжхребцевого диску.
- Стеноз спинномозкового каналу - патологічний стан, пов'язаний зі звуженням канального просвіту, в якому розташовується спинний мозок і беруть початок нервові корінці. Найчастіше стеноз розвивається у людей старше 60 років, що пов'язано з збільшенням фасеткових суглобів в хребцях, надлишковим тиском на нервові корінці, що пронизують міжхребцеві отвори. В результаті ущімлюється і здавлюється нерв, виникають больові відчуття і всі супутні симптоми, що характеризують невралгію сідничного нерва.
- Остеохондроз - одне з дегенеративних захворювань хребта, що приводить до зміни міжхребцевих дисків, їх випинання і розплющення, формуванню на них кісткових наростів. Утворені кісткові нарости здавлюють і подразнюють нервові корінці.
- Спондилолістез. Виражається в зміщені одного хребця щодо сусіднього. Внаслідок розвитку спондилолістезу ущімлюються або стискаються нервові корінці, що утворюють сідничний нерв.
- Порушення функцій крижово-клубового суглоба. Больові відчуття виникають внаслідок подразнення цього суглоба, що супроводжується подразненням нервових корінців попереково-крижового відділу хребта.
Симптоматика
Клінічні симптоми ішіасу так само різноманітні, як і причини виникнення захворювання. При цьому самі больові відчуття (поколювання, печіння, «простріли», оніміння, мурашки) і їх інтенсивність також можуть бути різні. У деяких випадках біль локалізується в області попереку, іноді поширюється по всій протяжності сідничного нерва - від кінчиків пальців до сідниць. Можливо повна відсутність болю безпосередньо в поперековому відділі хребта і при цьому вкрай неприємні відчуття тільки в сідниці, стегні, ступні або гомілки, а в окремих випадках - в пальцях ніг.
Як правило, при ішіасі біль відчувається в одній кінцівки, але в ряді випадків пацієнт може відчувати біль в обох ногах. Біль може «блукати», виникнувши в попереку і потім перемістившись в сідницю, далі - опуститися вздовж стегна до коліна до ступні і досягти кінчиків пальців. Можливі найрізноманітніші комбінації больових відчуттів при повній відсутності болю в попереку. Головне, що слід зрозуміти вже при перших тривожних проявах захворювання - сама хвороба не піде, а згодом буде нагадувати про себе все сильніше. У занедбаній стадії напади хвороби настільки болісні, що пацієнт не в змозі ні нахилитися, ні повернутися, ні стояти, ні сидіти. Іноді біль не покидає навіть в лежачому положенні.
Діагностика і лікування ішіасу
Діагностують ішіас на підставі даних огляду і вивчення історії хвороби пацієнта. Значно полегшують діагностику типові симптоми, а ряд з них вимагає специфічних прийомів обстеження. Суттєву допомогу у встановленні причини ішіасу можуть надати дані рентгенографії, магнітно-резонансної томографії, комп'ютерної томографії, електроміографії.
Після з'ясування причини і постановки діагнозу виникає питання: який метод в конкретному випадку виявиться ефективнішим? Тут може виникнути неоднозначність, оскільки варіантів лікування досить багато, але в цілому ряді випадків вони суперечать один одному. Незалежно від причини виникнення та розвитку захворювання, загальною рекомендацією може служити припинення або мінімізація фізичних навантажень. Це дозволить знизити інтенсивність подразнення нервових корінців. Категорично забороняється прогрів попереку в період загострення, оскільки це може призвести до набряку і значно продовжити період лікування. При виникненні перших симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря-невропатолога.
Своєчасне звернення за медичною допомогою дозволить значно підвищити ефективність і прискорити процес одужання. Найбільш ефективною при лікуванні ішіасу виявляється комплексна терапія із застосуванням таких методів, як:
- акупунктура;
- вакуумна терапія;
- щадна мануальна терапія.
Комплексне лікування ішіасу, люмбалгії, спондильозу та інших профільних захворювань в умовах нашого санаторію демонструє перші позитивні результати, як правило, вже в перші дні лікування. В середньому, термін лікування ішіасу, в залежності від стадії захворювання, становить два тижні.