Розлади сну: види і методи лікування
За даними статистики, 30% людей на планеті страждають через різні порушення сну. У медичних довідниках під категорію «розлади сну» потрапляє кілька хвороб, наслідками або симптомами яких є різні види порушень, пов'язаних зі сном. Якщо ж говорити просто, розлади сну - це індивідуальне відчуття нестачі сну, не пов'язаної з зовнішніми подразниками. У більшості випадків воно є наслідком серйозного захворювання, яке необхідно лікувати.
Симптоматичні прояви
Основним симптомом порушень сну є, відповідно, почуття недостатності сну. У цьому випадку людина вважає, що не змогла виспатися навіть за тривалий час. Як правило, подібний стан виникає через часте пробудження посеред ночі або ж через неможливість заснути протягом тривалого періоду часу. До супутніх симптомів відносяться:
- загальна втома;
- відчуття сонливості в денний час;
- короткострокова денна дрімота;
- занепад сил навіть після пробудження.
Зрідка зняття всіх перерахованих вище симптомів допомагає тривалий відпочинок, що включає в себе обмеження або ж відсутність зовнішніх подразників. Однак найчастіше дані симптоматичні прояви є ознакою одного з порушень сну.
Основна класифікація розладів сну
Умовно розлади, викликані браком сну, можна розділити на три групи:
- парасомнічні;
- інсомнічні;
- постсомнічні.
Кожній групі притаманні певні ознаки, які позначають її наявність. При тривалій відсутності лікування будь-яке з цих розладів може не тільки перешкодити людині вести повноцінне життя, а й стати причиною набагато більших проблем зі здоров'ям. Адже будь-яка з цих порушень може перерости в хронічну форму, яку навряд чи можна буде вилікувати до кінця.
Парасомнічне порушення - це неможливість заснути, супроводжується відчуттям тривоги, небезпеки, а також сильна боязнь того, що заснути не вийде. Має нав'язливу тенденцію до щоденного повторення. Інсомнічне порушення характеризується частими пробудженнями, після яких важко або зовсім неможливо заснути. Страждаючі постсомнічним розладом сплять вкрай мало. Тобто вони проводять в стані сну набагато менше часу, ніж потрібно організму для повноцінного відновлення.
Причини виникнення розладів сну
Перш за все, слід пам'ятати, що порушення сну - це не хвороба, а наслідок якогось захворювання. Тому при лікуванні необхідно з'ясувати, яке захворювання викликало даний розлад. Лікарі виділяють кілька причин, які ведуть до порушень сну:
- стрес або психологічні проблеми;
- тривога, паніка і інші негативні емоційні реакції;
- хронічні захворювання, що супроводжуються сильними або монотонно-ненав'язливими больовими відчуттями;
- різка зміна звичного кліматичного середовища;
- зловживання алкоголем і психотропними речовинами.
Методи діагностики
Щоб визначити, якою саме хворобою було викликано той чи інший розлад сну, необхідно провести ряд клінічних досліджень, що включають в себе психологічні тести різної спрямованості, а також спеціальні процедури. У деяких випадках потрібно проводити дослідження безпосередньо під час сну пацієнта. Для цього використовують прилади, що фіксують фазу сну, частоту пульсу і серцевих скорочень.
Методи лікування розладів сну
Оскільки прогрес в лікуванні розладів сну неможливо спостерігати дистанційно, лікарі рекомендують стаціонарне розміщення хворого в лікарні, пансіонаті або ж санаторії. Переважно це ще й тому, що для повного лікування від захворювання необхідна сприятлива зміна обстановки, правильне харчування і велика кількість свіжого повітря. У санаторії «Березовий гай» діагностикою та лікуванням розладів сну займаються кваліфіковані терапевти і невропатологи. Вони використовують такі методи, як:
- немедикаментозне врегулювання режиму сну і неспання;
- електросон;
- відновлення режиму харчування;
- індивідуально підібраний комплекс фізичних вправ;
- інтерференцтерапія.
Персонал санаторію «Березовий гай» гарантує забезпечення якісної діагностики та комплексного обслуговування для кожного гостя, з урахуванням всіх індивідуальних переваг і побажань. З видами неймовірної природи, професійним лікувальним обладнанням і іншими відмітними рисами санаторного комплексу можна ознайомитися у відповідному розділі сайту «Фотогалерея».